BIP KMPSP w Sosnowcu

A A+ A++

ul. Klimontowska 21
41-200 Sosnowiec

Napisz do nas na:
straz@sosnowiec.kmpsp.gov.pl

Zadzwoń do nas:
+48 32 363 18 40

Witamy w serwisie internetowym

Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej
w SOSNOWCU

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością strony. Znajdą tutaj Państwo informacje z zakresu działalności ratowniczo – gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu, ale nie tylko. Publikujemy tu również aktualności z Komendy, ciekawe i ważne porady, a także dane statystyczne, ostrzeżenia i inne informacje.

Dowiedz się więcej

Sosnowieccy strażacy w szkołach...

08.12.2017

Wraz z rozpoczynającym się okresem grzewczym, po raz kolejny Państwowa Straż Pożarna aktywnie włącza się w kampanię edukacyjną, informującą między innymi o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla. Problem ten znajduje swoje odzwierciedlenie zarówno w utrzymującej się na podobnym poziomie liczbie zatruć, w tym śmiertelnych, jak i w rosnącej w sezonie grzewczym, liczbie interwencji jednostek straży pożarnej do tego typu zdarzeń.

Powodem takiego stanu jest przede wszystkim, pomimo podejmowanych działań, niski poziom wiedzy mieszkańców o zagrożeniach, wynikających z nieprzestrzegania przepisów przeciwpożarowych oraz lekceważenie zasad bezpieczeństwa.
Wychodząc naprzeciw tym problemom, Wojewoda Śląski podjął decyzję o włączeniu się do działań Państwowej Straży Pożarnej na rzecz wzrostu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa, poprzez realizację Kampanii społecznej „Czad i Ogień. Obudź czujność”. Kampania ta wpisuje się w realizowany na terenie województwa przez Wojewodę Śląskiego, rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”, którego założeniem jest zintegrowanie wszystkich środowisk na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Koordynatorem Kampanii jest Śląski Komendant Wojewódzki PSP.

Jednym z jej elementów jest  moduł edukacyjny, realizowany w klasach szkół podstawowych w województwie śląskim. Ma on na celu kształtowanie prawidłowych nawyków związanych z bezpiecznym zachowaniem w domu oraz pozyskanie wiedzy o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla i pożarami w budynkach mieszkalnych. Do realizacji kampanii w szkołach przygotowano komplet materiałów dydaktycznych składający się z podręcznika metodycznego dla nauczyciela prowadzącego zajęcia i kartę pracy (ćwiczeń) dla ucznia pt. „Mądre rady Żarka - psa strażaka. Podręcznik dotyczący zapobiegania nieszczęśliwym zdarzeniom w domu”. Zajęcia realizują nauczyciele na podstawie przekazanych im materiałów dydaktycznych.

Wpisując się w zakres powyższych kampanii Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęła cykl prelekcji, tak by podwyższać świadomość najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Materiał opracował: mł. bryg. Jacek Szczypiorski

Zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 36 w Sosnowcu